VK Könyvelőiroda

Kritptodevizák adózása.

könyvelés szegeden kripto adózás

Jelen írásunk témája a manapság egyre nagyobb népszerűségnek örvendő kriptodevizák.

Amilyen ütemben megjelentek és ahogy egyre jobban terjedtek el a köztudatban, úgy vált egyre égetőbb kérdéssé, hogyan is adózunk a kripto devizás ügyletek után. 

Nézzük mit ír erről a témáról a Nemzeti Adó és Vámhivatal 2021-12-21-én megjelent tájékoztatója:

 

2022. január 1-től külön adózó jövedelemnek számít a magánszemélyek kripto eszköz ügyletekből származó jövedelme. Ez azt jelenti, hogy a jövedelem után 15 százalékos szja-t kell fizetni, a tárgyévi igazolt költségek elszámolhatók, és adókiegyenlítés is alkalmazható. Az adót évente az szja-bevallásban kell bevallani és megfizetni.

 

A szabályozás azokra az ügyletekre vonatkozik, amikor a magánszemély bárki számára elérhető, tehát nem zártkörű ügyletben kriptoeszközt átruház, átenged – ideértve a kriptoeszköz biztosította jog gyakorlását is – és ezzel nem kriptoeszközben, hanem törvényes fizetőeszközben szerez bevételt.

Kriptoeszközzel végrehajtott ügyletből származó jövedelem a magánszemély által kötött ügylet(ek) alapján az adóévben elért ügyleti nyereség.

Ügyleti nyereség keletkezik, ha az ügyletek tárgyévi bevételeinek összege meghaladja a tárgyévi igazolt kiadások összegét, ügyleti veszteségnek pedig az számít, ha a tárgyévi igazolt kiadások összege nagyobb, mint a tárgyévi bevételek összege.

Ügyleti bevételt nem kell megállapítani addig, amíg az ügylet bevétele nem haladja meg a minimálbér 10 százalékát, ha:

  • A bevétel megszerzésének napján más,azonos tárgyú ügyletből a magánszemély nem szerez bevételt, és 

  • az adóévben az ilyen bevételek összege nem több,mint a minimálbér.

Adókiegyenlítés alkalmazható, ha az adóévben az összes ügyleti veszteség meghaladja az összes ügyleti nyereség összegét. Adókiegyenlítésként a magánszemély az adóévben és az azt megelőző két évben kriptoeszközzel végrehajtott ügyletből származó veszteségének „adótartalmát” az éves adóbevallásában, megfizetett adóként érvényesítheti. Az ügyleti veszteséget először a 2021-es szja-bevallásban lehet feltüntetni.

Az adót évente, az adóévet követő május 20-ig az szja-bevallásban kell bevallani és megfizetni.

Azok, akik a 2021-es adóév előtt nem állapítottak meg jövedelmet kriptoeszköz átruházásából, ezt az új szabályok szerint megtehetik, és azt 2022. évi ügyleti eredményként vehetik figyelembe.

 

 

                                                                                                  Nemzeti Adó- és Vámhivatal”

Az tehát világossá válik, hogy mi a nézőpontja és milyen szabályok és törvények vonatkoznak a kriptoeszközökkel történő kereskedések, az azokból szerzett bevétel illetve veszteség kapcsán. 

Azt azonban fontos hozzátenni, hogy hazánkban illetve a világon majdnem bárhol még meglehetősen újdonságnak számít bármiféle kriptodevizás ügylet és abból származó bevétel, így tehát érdemes több helyről tájékozódni és informálódni mielőtt bármit tennénk.

 

Amennyiben további segítségre lenne szüksége keressen bennünket bizalommal!

Felelősség kizárása: Az oldalon található mindennemű információ a blogbejegyzés írójának egyéni véleményét tükrözi,nem minősül tanácsadásnak,illetve hivatkozási alapnak nem felhasználható,kötelező jogi erővel nem bír.  

Tájékoztató forrása és további információs füzetek elérhetőek a NAV oldalán:

https://nav.gov.hu/ado/szja/uj-szabalyok-alapjan-adoznak-a-kriptovaluta-ugyletek